مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی: به دنبال فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و
متن خبر : مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه اقتصاد دانش بینان گفت: فضای فناورانه مؤلفه‌های خاص خود را طلب می‌کند و ما تلاش می‌کنیم با ایجاد هم‌افزایی در سیستم موجود در جهت تحقق اکوسیستم فناوری در تبریز قدم برداریم.
جهانگیری با تأکید بر اینکه دانش‌بنیان بودن در بطن تمامی مؤلفه‌های ذکرشده باید وجود داشته باشد تشریح کرد: منظور از اقتصاد برون‌نگر اقتصادی است که با بازارهای جهانی ارتباط داشته باشد و ما بتوانیم محصولات خود را در عرصه بین‌المللی به فروش برسانیم و امروز محصولی در بازارهای جهانی توان رقابت را دارد که دانش‌بنیان باشد از سوی دیگر در بحث درون‌زا بودن یعنی ما بادانش فنی و فناورانه داخل کشور بتوانیم محصول خود را تولید کنیم، اگر محصولات ما دانش‌بنیان نباشد در این صورت حتی اگر ما دانش فنی را داشته باشیم نخواهیم توانست دانش فناوری را به کشور انتقال دهیم.
وی با انتقاد از سیستم مالی حاکم در کشور گفت: می‌توان امروز مدعی بود که سیستم مالی و بانکی ما قادر به تأمین نیازهای فعالان حوزه دانش‌بنیان نیست و فعالیت‌های دانش‌بنیان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. برخی می‌انگارند که اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به وام بانکی، زمین ارزان‌قیمت و... دارد درصورتی‌که تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در این فضاهای محدود که تعریف شد محقق نمی‌شود.
جهانگیری، یادآور شد: اکوسیستم فناوری دارای پایه‌های اصلی ازجمله دانشگاه‌ها، پارک‌های فناوری، مراکز تحقیقاتی، صنایع، نهادهای پشتیبان، و جامعه‌ای است که بتواند این فضا را به وجود بیاورد و به توسعه این فضا کمک کند، ما بیش از هر چیزی نیازمند فرهنگ‌سازی و ایجاد فضای فرهنگی اجتماعی هستیم.
وی، ادامه داد: زیرساخت‌های فناورانه متعددی امروز در شهر تبریز وجود دارد اما در برخی از موارد شاهد هستیم که حتی در دانشگاهی یک آزمایشگاه منحصربه‌فرد تنها در دست یک نفر عضو هیئت علمی است درصورتی‌که ما می‌خواهیم این آزمایشگاه در دسترس نه‌تنها تمامی اساتید آن دانشگاه بلکه تمامی محققین استانی قرار گیرد ازاین‌رو تلاش می‌کنیم تا پروژه‌های مشترکی بین فناوران و صنعتگران و فعالان حوزه فناوری تعریف شود. سؤال اصلی این است که آیا لازم است تمامی شرکت‌ها و صنایع استان دارای بخش تحقیق و توسعه باشند درصورتی‌که این زیرساخت‌ها در بخش‌های دانشگاهی ما وجود دارد و با ایجاد ارتباط می‌توان از پتانسیل تمامی بخش‌ها استفاده کرد.
وی فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را در کشور نوپا عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه قانون شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 82 مصوب شده بود اما عملی شدن این قانون به سال 92 رسید و فعالیت در این بخش نوپا است و باید در این مسیر در جهتی قدم برداریم که بتوانیم با افزایش تعداد شاغلین خود در بخش‌های فناورانه به توسعه فرهنگی نیز کمک کرده و شهروندان خلاق را پرورش دهیم.
مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، افزود: فعال کردن خوشه‌های صنعتی نیز از دیگر اقداماتی است که در همین راستا انجام می‌شود از این رو توسعه فعالیت‌های خوشه صنعتی نفت و گاز نیز در دستور کار ما قرار دارد ما تلاش می‌کنیم با ارتباط دادن این خوشه با شبکه قطعه‌سازی به توسعه فعالیت‌های هر دو بخش کمک کنیم.
معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، نیز در این نشست از جذب اعتباری بالغ بر 55 میلیارد تومان توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استان خبر داد.
وی اقتصاد دانش‌بنیان را راهبرد اساسی توسعه کشور دانست و گفت: رکن اساسی اقتصاد مقاومتی نیز اقتصاد دانش‌بنیان می‌باشد.